Objavljeno: 12.10.2016.

Obilježen Dan ružičaste trake u Vitezu


Danas je na Gradskom trgu u Vitezu obilježen Dan roze trake, kao jedna od aktivnosti u mjesecu oktobru koji se obilježava kao dan borbe protiv raka dojke. Svi građani imali su priliku besplatno izmjeriti krvni tlak i razinu šećera u krvi, a volonteri su im poklanjali roze trake i balone, simbole borbe protiv ove bolesti. Udruženje građana Svjetlo Vitez će u ovom mjesecu kao organizator nastaviti aktivnosti kako bi se na što adekvatniji način upozorilo na potrebu redovnih pregleda i otkrivanja bolesti.  

Ružičasta traka, univerzalni simbol borbe protiv raka dojke počela je da se koristi kao simbol ove borbe početkom devedesetih godina i danas je najpoznatija traka na svijetu sa prepoznatiljivom porukom. Ovu traku u mjesecu oktobru nose svi oni koji pružaju podršku oboljelima od karcinoma dojke ili u spomen onih koji su preminuli od ove bolesti. Roze traka se, kao roze, ženska boja nosi u znak podrške ženama, dok se plava nosi u znak podrške muškarcima koji takođe, iako mnogo rijeđe od žena, mogu oboljeti od ove bolesti.