Objavljeno: 17.4.2018.

Obavijest za poljoprivredne proizvođače

Zimsko tretiranje voća obavlja se nakon završene rezidbe i glavna je preventivna mjera zaštite u trajnim zasadima, kojim suzbijamo čitav niz oboljenja i štetnika. Zimskim tretiranjem voćaka suzbijaju se mnogobrojne prezimjele forme štetnika kao što su: lisne, štitaste i krvave uši, crveni pauk, savijači razni, kruškina buha, jabučni cvjetojed, šljivin moljac, a istovremeno se smanjuje pojava šupljikavost i kovrčavost lista , bakterijski rak kao i rogač šljive.

Tretiranje se izvodi u vrijeme mirovanja odnosno pred kraj vegetacije, čim vremenske prilike dozvole. Koštičavo voće, malinu i kupinu treba tretirati nešto ranije jer ove voćne vrste kreću ranije sa vegetacijom. Tretiranje je najbolje obaviti kada su stabla suha i vanjska temperatura iznad 5-10°C, da bi se izbjeglo izmrzavanje. Potrebno je da se voćke dobro oprskaju sa svih strana, jer uzročnici bolesti prezimljuju kako na kori, tako i u rašljama grana i u pukotinama kore.

Za tretiranje se koriste preparati na bazi bakra i mineralna ulja. Navodimo neke od preparata na bazi bakra koji se mogu naći na tržištu: Cuprublau - Z, Modra galica, Champion, Nordox 75 WG, a od preparata na bazi mineralnih ulja : Crveni mix, bijelo, plavo ulje i dr. Preparate koristiti u skladu sa uputstvom proizvođača.

ZA SVE DETALJE I DODATNE INFORMACIJE  JAVITE U KANCELARIJU BROJ 213  SLUŽBA ZA PODUZETNIŠTVO I LOKALNI  RAZVOJ, KONTAKT BROJ 030 718 217, KONTAKT OSOBA SIVRO JUSUF .

POMOĆNIK NAČELNIKA

Muhamed Rebihić, dipl.ing.maš.