Objavljeno: 24.8.2018.

Pisac Marko Martinović Car dobit će spomenik u Vitezu

U povodu 15. obljetnice smrti pisca Marka Martinovića Cara, u Vitezu su počeli radovi na postavljanju spomenika Piscu koji je svojim stvaralaštvom zadužio Vitez.

 

Spomenik će biti postavljen na platou ispred podružnice Hrvatskog kulturnog društva Napredak u Vitezu. Radovi se odvijaju pod vodstvom viteškog Napretka uz potporu Vlade Republike Hrvatske, domaćih ministarstava i Općine Vitez.

 

Marko Martinović uvršten je u antologiju „Hrvatska proza BiH od Matije Divkovića do danas”, ostao je upamćen po svom djelu „Isus u podrumu” za koje je 1995. godine dobio Zlatnu povelju Matice hrvatske. Međutim, Vitezu i Vitežanima je ostavio u naslijeđe jednu od najljepših pjesama o ovom gradu:

 

(...) A ti, štioče dragi, dok listaš ovu knjigu šapući sa mnom i

pjesnikom, mojim drugom:

Ja imam nade za ovaj grad.

Gle, horizontale su mu stišanije

vertikale blještavije dok mu srca ljubav nude.

Ja imam nade

ja imam dušu

misao imam za ovaj grad.

 

 

Marko Martinović Car umro je 23. listopada 2003. godine.