Objavljeno: 3.12.2018.

Općina Vitez podržala projekt obnavljanja starih romskih zanata

U maloj sali Općine Vitez danas je predstavljen projekt Obnavljanje starih romskih zanata kao preduvjet za razvoj turizma. Cilj projekta je potaknuti razvoj starih romskih zanata koji su vremenom zaboravljeni.

 

Iz udruženja Roma „Jačanje – Zuralipe”, koje je nositelj ovog projekta, su rekli kako zadnjih godina nema dodira sa starim zanatima, a nekada je u romskom naselju Sofa u Vitezu bilo 27 osoba koje su se bavile starim zanatima.

 

Projekt je, u sklopu Regionalnog programa lokalne demokracije na Zapadnom Balkanu (ReLOaD) prepoznao i podržao UNDP i Općina Vitez, što predstavlja nastavak nastojanja i ulaganja u obrazovanje Roma u općini Vitez.

 

Prema riječima predstavnika Udruženja Roma Romano-Zuralipa, Sabahudina Tahirovića ovaj je projekt od izuzetnog značaja za romsku zajednicu jer na svaku radionicu dolazi sve više mladih i sve se više djece uključuje u ovaj vid obrazovanja. Naglasio je kako je veliki broj romske djece i mladih sklonjeno s ulice i usmjereno u obrazovanje, što je najveći uspjeh ovog projekta.

 

Održivost projekta Obnavljanje starih romskih zanata kao preduvjet za razvoj turizma, osigurat će partnerstvo s lokalnim poduzećima, a prodajom proizvoda osigurat će se poboljšanje uvjeta života romske populacije.
 

Ostale vijesti

14.8.2019.   Obavijest o komunalnom otpadu

9.8.2019.   Čestitka povodom Kurban Bajrama

8.8.2019.   Javna rasprava o izdavanju okolišne dozvole za poslovno uslužni objekt – benzinska crpka s pratećim sadržajima vl.«TP- Benz» d.o.o.Vitez

7.8.2019.   Pred-tenderska prezentacija Projekta sistema daljinskog grijanja u općini Vitez po modelu javno-privatnog partnerstva

5.8.2019.   JAVNI OGLAS za prodaju neizgrađenog građevnog zemljišta u vlasništvu općine Vitez (Zona obuhvata Regulacioni plan PC-96-2 i Gornji Vitez I i II)

24.7.2019.   ZAVRŠENA REKONSTRUKCIJA PARKETA U GRADSKOJ SPORTSKOJ DVORANI

11.7.2019.   Zapisnik sa drugog sastanka Foruma za građanske inicijative u Vitezu

11.7.2019.   Zapisnik sa prvog sastanka Foruma za građanske inicijative u Vitezu

11.7.2019.   Rang lista rezultata po javnom pozivu za organizacije civilnog društva u sklopu ReLOaD projekta za Općinu Vitez

10.7.2019.   Poziv za 18. sjednicu Općinskog vijeća Vitez

3.7.2019.   Rezultati procesa izbora predstavnika organizacija civilnog društva sa područja općine Vitez za učešće u evaluacionoj komisiji u Općini Vitezu (ReLOaD)

1.7.2019.   Informacija o završetku projekta „Ekonomsko osnaživanje socijalno i materijalno ugroženih osoba kroz proizvodnju u plastenicima“ za 2019 godinu

1.7.2019.   Saopštenje o izvođenju radova na rekonstrukciji raskrsnice na ulazu u Vitez

21.6.2019.   Poziv članovima organizacija civilnog društva za prijave za učešće u Povjerenstvu za evaluaciju u općini Vitez

21.6.2019.   Izvještaj o održanom III mentorskom sastanku u okviru Javnog poziva za predaju projektnih prijedloga u sklopu projekta Regionalni program lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu (ReLOaD) u općini Vitez