Objavljeno: 3.12.2018.

Općina Vitez podržala projekt obnavljanja starih romskih zanata

U maloj sali Općine Vitez danas je predstavljen projekt Obnavljanje starih romskih zanata kao preduvjet za razvoj turizma. Cilj projekta je potaknuti razvoj starih romskih zanata koji su vremenom zaboravljeni.

 

Iz udruženja Roma „Jačanje – Zuralipe”, koje je nositelj ovog projekta, su rekli kako zadnjih godina nema dodira sa starim zanatima, a nekada je u romskom naselju Sofa u Vitezu bilo 27 osoba koje su se bavile starim zanatima.

 

Projekt je, u sklopu Regionalnog programa lokalne demokracije na Zapadnom Balkanu (ReLOaD) prepoznao i podržao UNDP i Općina Vitez, što predstavlja nastavak nastojanja i ulaganja u obrazovanje Roma u općini Vitez.

 

Prema riječima predstavnika Udruženja Roma Romano-Zuralipa, Sabahudina Tahirovića ovaj je projekt od izuzetnog značaja za romsku zajednicu jer na svaku radionicu dolazi sve više mladih i sve se više djece uključuje u ovaj vid obrazovanja. Naglasio je kako je veliki broj romske djece i mladih sklonjeno s ulice i usmjereno u obrazovanje, što je najveći uspjeh ovog projekta.

 

Održivost projekta Obnavljanje starih romskih zanata kao preduvjet za razvoj turizma, osigurat će partnerstvo s lokalnim poduzećima, a prodajom proizvoda osigurat će se poboljšanje uvjeta života romske populacije.
 

Ostale vijesti

10.6.2019.   Izvještaj o održanom mentorskom sastanku u okviru javnog poziva za predaju projektnih prijedloga u sklopu projekta Regionalni program lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu (ReLOaD) u općini Vitez

7.6.2019.   Obavijest o rezultatima Javnog poziva koji je općina Vitez raspisala za NVO sektor u 2019.g.

7.6.2019.   POZIV za 17. sjednicu Općinskog vijeća Vitez

7.6.2019.   JAVNI POZIV za učešće u Programu pomoći u obavljanju pripravničkog staža

3.6.2019.   Čestitka povodom Bajrama

29.5.2019.   USPJEŠNO ZAVRŠEN PROJEKAT ''RASTIMO ZAJEDNO UZ KOŠARKU-ŠKOLOM KOŠARKE ZA ZDRAVO DJETINJSTVO''

24.5.2019.   POZIV NA PRIJAVU U RAD FORUMA

24.5.2019.   INFORMACIJA o implementaciji projekta „IZGRADNJA PUTNE INFRASTRUKTURE U PODUZETNIČKOJ ZONI PC 96-II“

22.5.2019.   Poziv organizacijama civilnog društva za učešće na Informativnom sastanku - Otvorenom danu i prvoj mentorskoj sesiji koji organiziraju ReLOaD projekat i Općina Vitez

17.5.2019.   Potpisani ugovori o stipendiranju

17.5.2019.   Javni pozivi Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije

17.5.2019.   Poziv organizacijama civilnog društva za učešće na treningu „Upravljanje projektnim ciklusom“ koji organiziraju ReLOaD projekat i Općina Vitez

29.5.2019.   JAVNI POZIV ORGANIZACIJAMA CIVILNOG DRUŠTVA/NEVLADINIM ORGANIZACIJAMA ZA PREDAJU PRIJEDLOGA PROJEKATA

13.5.2019.   J A V N I O G L A S za prodaju neizgrađenog građevnog zemljišta u vlasništvu općine Vitez

13.5.2019.   Obavijest za poljoprivredne proizvođače