Objavljeno: 15.2.2019.

U Vitezu održana radionica o stigmi preživjelih žrtava seksualnog nasilja u ratu

Radionica pod nazivom “Prevencija stigmatizacije osoba koje su preživjele seksualno nasilje u ratu - dosadašnji modaliteti i uloga medija“ održana je u srijedu 13. 2. 2019. u hotelu Central u Vitezu.

Radionica je realiziranau suradnji s udrugom građana za podršku osobama u duševnoj nevolji Most Vitez, a u okviru projekta „Edukacija i senzibilizacija na stigmu preživjelih CSRV-a“ koji implementira udruga „Snaga žene“ iz Tuzle.

Cilj ovog projekta je podići svijest i razumijevanje stigme i njenog utjecaja u široj javnosti, a istovremeno doprinijeti minimiziranju stigmatizacije i diskriminacije preživjelih ratnog seksualnog nasilja u šest lokalnih zajednica u FBiH: Goražde, Sanski Most, Tuzla, Vitez, Orašje i Maglaj.

Uvodno predavanje o traumi i transgeneracijskom prijenosu traume održala je prim. dr. Branka Antić-Štauber, predsjednica udruženja „Snaga Žene“ Tuzla, a zatim su uslijedila predavanja o samoj stigmi i utjecaju stigme na život preživjelih žrtava i medijsko izvještavanje u predmetima seksualnog nasilja u ratu i zakonska regulativa priznavanja statusa žrtava seksualnog zlostavljanja.

Radionici su nazocili predstavnici Socijalne službe Vitez, Općine Vitez, CMZ-a Vitez, UG Most Vitez, te učenice srednje mješovite škole Vitez.