Objavljeno: 3.4.2019.

Održana velika završnica manifestacije Pričaj mi priču

Dva mjeseca popularnih pričaonica, više od 70 djece do osam godina uključnih u projekt, više od 150 prijava na foto natječaj i velika završnica projekta s bogatim kulturno- zabavnim programom rezultati su manifestacije „Pričaj mi priču“ u organizaciji Udruge „Volim Vitez“, HKD „Napredak“ Vitez i JU Gradska knjižnica Vitez.

Projektom kojemu je potporu dalo Ministarstvo obrazovanja, znanosti, kulture i športa Županije Središnja Bosna cilj je bio promovirati važnost čitanja naglas djeci od najranije dobi. Također, manifestacijom „Pričaj mi priču” cilj je promicati ranu pismenost i kulturu čitanja u obiteljima kako bi čitanje naglas postalo stalnom aktivnošću u obiteljima s malom djecom. Jednosatno čitanje najpoznatijih bajki i najljepših priča za djecu privuklo je više od sedamdesetoro djece, uzrasti od pet do osam godina. Čitaonice su, svakog utorka tijekom dva mjeseca, vodile obrazovane mlade osobe na volonterskom principu.

Zahvaljujući bajkama moguće je zakoračiti u čarobni svijet mašte, a za njihovo postojanje zaslužni su pisci poput danskog pisca Hansa Christiana Andersena koji je ove godine bio tema manifestacije. Njegova djela prevedena su na više od 80 jezika i nakon 200 godina predstavljaju nadahnuće za stvaranje mnogih kazališnih djela, baleta, filmova, skulptura i slika, stoga su čitatelji nastupali u ulozi autora i njegovih najpoznatijih likova kako bi približili piščev život i rad te dogodovštine, iskustva i osjećaje likova. Andersenove priče ili bajke bile su u početku živa i dopadljiva prepričavanja onoga što je čuo u djetinjstvu pa polazeći od te činjenice, istaknuto je kako se čitanjem proširuje dječji vokabular i njihovo opće znanje što je jedna od osnovnih odrednica obrazovnog i životnog uspjeha u budućnosti. Isto tako, ovim događajom obilježno je 215 godina od rođenja Andersena.

Organizatori su priredili slikovnice i knjige za čitanje, bojanke, bojice, slatkiše, plakate, brošure i majice za volontere koji provode aktivnosti te pohvalnice za sve sudionike koje su dodijeljene na velikoj završnici projekta. Tijekom završnice izvedena je i monodrama „Princeza na zrnu graška“, a nazočnima se obratila i o projektu govorila voditeljica projekta Nataša Radeljić koja se zahvalila svima, a posebno Bojani Dimitrijević, Anji Stipinović, Dariji Topić i Marini Alilović, članicama organizacijskog odobra ove manifestacije te istaknula kako je naveći motiv za ovu manifestaciju pozitivan odjek koji se dogodio u zajednici i zadovoljstvo djece i roditelja. Goste je pozdravio i predsjednik HKD Napredak Vitez Zoran Kupreškić.

S ciljem dodatnog privlačenja pozornosti i promocije, tijekom trajanja manifestacije organiziran je i nagradni foto- natječaj na temu čitanja s djecom, a za najkreativniji rad dodjeljene su nagrade. Prvo mjesto pripalo je Radi Iličić, drugo Niki Jukić, a treće Ani Dragozet. Isto tako vrijedi istaknuti kako sudionici projekta imaju besplatnu godišnju članarinu u Gradskoj knjižnici u Vitezu.

Izvor: Udruga Volim Vitez