Objavljeno: 17.6.2016.

Otvoreno pismo otkupljivačma, skladištarima i trgovcima

Poštovani,
Općepoznata je informacija da je širom BiH zbog vremenskih uslova (niske temperature, mraza i snijega) došlo do umanjenih planiranih prinosa jagodičastog voća u 2016. godini. Ta pojava konstatovana je i na području općine Vitez jer je Služba za poduzetništvo i lokalni razvoj Općine Vitez zaprimila više od trideset zahtjeva za procjenu štete na zasadima jagodičastog voća. Takođe, Službi za poduzetništvo i lokalni razvojj Općine Vitez sve više se javljaju poljoprivrednici sa traženjem informacija za otkupnu cijenu maline za 2016. godinu.
Obzirom da ista nije zvanično objavljena nigdje. Pored gore navedenog problema, a kroz razgovor sa poljoprivrednicima dobijamo informaciju da bi moglo doći do umanjenog prinosa ploda iz razloga što proizvođaći ne mogu pronaći berače jer nije deflnisana otkupna cijena maline. Veoma je poznato da Općina Vitez podstiče uzgoj jagodičastog voća te je za razvoj iste planirano u Budžetu za 2016.godinu 35.000,00 KM, te dajemo podršku investicijama u skladištenju obradi voća i druge vidove pomoći.
Shodno cjelokupnom socio-ekonomskom ambijentu, uzimajući u obzir ekspanziju sadnje jagodičasto-bobičastog voća u kojem su stanovnici Općine Vitez prepoznali nadu popravljanja kućnog budžeta dostojnog čovjeka, obećavanje svih investitora da imaju zagarantovane otkupe i cijene za narednih deset godina, te otkupne cijene proteklih nekoliko godina koje su bile glavni motiv i pokretač ubrzanog širenja kapaciteta sadnje jagodičasto-bobičastog voća, i na kraju vizije i inicijative Vas investitora za prošrirenje vlastitih kapaciteta, smatramo neophodnim da što prije formirate otkupnu cijenu maline za ovu godinu.
Nadamo se da će ovogodišnja cijena maline ostati na nivou stimulativnog razvoja ove grane, odnosno da neće prouzrokovati nezadovoljstvo stanovništa Općine Vitez kao što je bilo u drugim gradovima širom BIH.
Na kraju uz izuzetno poštivanje Vaših poduzetničkih aktivnosti i planova u ime svih gradana Općine Vitez, a posebno poljoprivrednika šaljemo Vam srdačne pozdrave i nadamo se da ćemo u budućnosti zajednički graditi ambijent dostojan evropskog čovjeka i građanina.


 
OPĆINSKI NAČELNIK
Advan Akeljić

Ostale vijesti

11.7.2019.   Zapisnik sa drugog sastanka Foruma za građanske inicijative u Vitezu

11.7.2019.   Zapisnik sa prvog sastanka Foruma za građanske inicijative u Vitezu

11.7.2019.   Rang lista rezultata po javnom pozivu za organizacije civilnog društva u sklopu ReLOaD projekta za Općinu Vitez

10.7.2019.   Poziv za 18. sjednicu Općinskog vijeća Vitez

3.7.2019.   Rezultati procesa izbora predstavnika organizacija civilnog društva sa područja općine Vitez za učešće u evaluacionoj komisiji u Općini Vitezu (ReLOaD)

1.7.2019.   Informacija o završetku projekta „Ekonomsko osnaživanje socijalno i materijalno ugroženih osoba kroz proizvodnju u plastenicima“ za 2019 godinu

1.7.2019.   Saopštenje o izvođenju radova na rekonstrukciji raskrsnice na ulazu u Vitez

21.6.2019.   Poziv članovima organizacija civilnog društva za prijave za učešće u Povjerenstvu za evaluaciju u općini Vitez

21.6.2019.   Izvještaj o održanom III mentorskom sastanku u okviru Javnog poziva za predaju projektnih prijedloga u sklopu projekta Regionalni program lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu (ReLOaD) u općini Vitez

21.6.2019.   Izvještaj o održanom II mentorskom sastanku u okviru Javnog poziva za predaju projektnih prijedloga u sklopu projekta Regionalni program lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu (ReLOaD) u općini Vitez

10.6.2019.   Izvještaj o održanom mentorskom sastanku u okviru javnog poziva za predaju projektnih prijedloga u sklopu projekta Regionalni program lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu (ReLOaD) u općini Vitez

7.6.2019.   Obavijest o rezultatima Javnog poziva koji je općina Vitez raspisala za NVO sektor u 2019.g.

7.6.2019.   POZIV za 17. sjednicu Općinskog vijeća Vitez

7.6.2019.   JAVNI POZIV za učešće u Programu pomoći u obavljanju pripravničkog staža

3.6.2019.   Čestitka povodom Bajrama