Objavljeno: 17.6.2016.

Otvoreno pismo otkupljivačma, skladištarima i trgovcima

Poštovani,
Općepoznata je informacija da je širom BiH zbog vremenskih uslova (niske temperature, mraza i snijega) došlo do umanjenih planiranih prinosa jagodičastog voća u 2016. godini. Ta pojava konstatovana je i na području općine Vitez jer je Služba za poduzetništvo i lokalni razvoj Općine Vitez zaprimila više od trideset zahtjeva za procjenu štete na zasadima jagodičastog voća. Takođe, Službi za poduzetništvo i lokalni razvojj Općine Vitez sve više se javljaju poljoprivrednici sa traženjem informacija za otkupnu cijenu maline za 2016. godinu.
Obzirom da ista nije zvanično objavljena nigdje. Pored gore navedenog problema, a kroz razgovor sa poljoprivrednicima dobijamo informaciju da bi moglo doći do umanjenog prinosa ploda iz razloga što proizvođaći ne mogu pronaći berače jer nije deflnisana otkupna cijena maline. Veoma je poznato da Općina Vitez podstiče uzgoj jagodičastog voća te je za razvoj iste planirano u Budžetu za 2016.godinu 35.000,00 KM, te dajemo podršku investicijama u skladištenju obradi voća i druge vidove pomoći.
Shodno cjelokupnom socio-ekonomskom ambijentu, uzimajući u obzir ekspanziju sadnje jagodičasto-bobičastog voća u kojem su stanovnici Općine Vitez prepoznali nadu popravljanja kućnog budžeta dostojnog čovjeka, obećavanje svih investitora da imaju zagarantovane otkupe i cijene za narednih deset godina, te otkupne cijene proteklih nekoliko godina koje su bile glavni motiv i pokretač ubrzanog širenja kapaciteta sadnje jagodičasto-bobičastog voća, i na kraju vizije i inicijative Vas investitora za prošrirenje vlastitih kapaciteta, smatramo neophodnim da što prije formirate otkupnu cijenu maline za ovu godinu.
Nadamo se da će ovogodišnja cijena maline ostati na nivou stimulativnog razvoja ove grane, odnosno da neće prouzrokovati nezadovoljstvo stanovništa Općine Vitez kao što je bilo u drugim gradovima širom BIH.
Na kraju uz izuzetno poštivanje Vaših poduzetničkih aktivnosti i planova u ime svih gradana Općine Vitez, a posebno poljoprivrednika šaljemo Vam srdačne pozdrave i nadamo se da ćemo u budućnosti zajednički graditi ambijent dostojan evropskog čovjeka i građanina.


 
OPĆINSKI NAČELNIK
Advan Akeljić

Ostale vijesti

23.9.2021.   Poziv na javnu raspravu - izdavanje prethodne vodne suglasnosti

17.9.2021.   VIVA FILM FESTIVAL OD 22.09 - 26.09.2021

17.9.2021.   J A V N I P O Z I V za učešće u javnoj raspravi za dodjelu koncesije za izvorište vode za piće “Sedra” u naselju Lupac

16.9.2021.   Promocija druge faze projekta“Jačanje uloge mjesnih zajednica u BiH“ i novoodabranih partnerskih jedinica lokalne samouprave

14.9.2021.   Obavijest o održavanju prezentacije trase brze ceste kroz PC-96 Vitez

11.9.2021.   JKP «VITKOM» d.o.o. Vitez raspisuje JAVNI OGLAS za prijem u radni odnos na neodređeno vrijeme

6.9.2021.   Čestitka za početak nove školske godine

2.9.2021.   J A V N I O G L A S za prijem namještenika u radni odnos na neodređeno vrijeme

31.8.2021.   Načelnik općine Jakšić iz Republike Hrvatske sa suradnicima posjetio Općinskog načelnika

30.8.2021.   ŠAHOVSKI KLUB VITEZ 2013 POBJEDNIK PRVENSTVA ŠAHOVSKOG SAVEZA HERCEG BOSNE

23.8.2021.   IZMJENA I PRODUŽENJE TRAJANJA JAVNOG POZIVA ZA PRIKUPLJANJE ZAHTJEVA ZA ODOBRAVANJE SREDSTAVA ZA POTICAJ PRIVREDI OPĆINE VITEZ ZA 2021.GODINU

11.8.2021.   INFORMACIJA o sufinansiranju i implementaciji projekta rekonstrukcije gradske kanalizacione mreže (urbani dio grada)

18.8.2021.   JAVNI POZIV ZA PRIKUPLJANJE ZAHTJEVA ZA ODOBRAVANJE SREDSTAVA ZA POTICAJ PRIVREDI OPĆINE VITEZ ZA 2021. GODINU

4.8.2021.   JAVNI POZIV ZA OSTVARIVANJE PRAVA NA POTICAJ U POLJOPRIVREDNOJ PROIZVODNJI NA PODRUČJU OPĆINE VITEZ ZA 2021. GODINU

29.7.2021.   Uručene plakete i priznanja Općine Vitez