Objavljeno: 20.6.2016.

Održana Javna rasprava o istraživanju ruda obojenih metala u Kruščici

Protekle sedmice u Sali općine Vitez sa početkom u 12.00 sati  održana je javna  rasprava o istraživanju i eksploataciji ruda obojenih metala u planini Kruščica na površini od 10 kvadratnih kilometara. 
Na ovu javnu raspravu općina Vitez i Koordinacioni tim za pripremu rasprave pozvali su sve građane, udruge, mjesne zajednice i druge pravne osobe da prisustvuju i samim  tim učestvuju u raspravi u  postupku davanja saglasnosti za dodjelu koncesije za istraživanje i eksploataciju obojenih metala.
Incijator  i ponuđač ovog istraživanja je firma iz Švicarske Pluto Investment Ag, a preko firme Promineral iz Travnika.
Rasprava je održana u dvije faze, u prvoj fazi predstavnici pomenutih firmi predstavili su svoj projekat i objasnili šta namjeravaju uraditi, dok je druga faza bila otvorena za diskusiju i postavljanje pitanja.
Iz same diskusije moglo se zaključiti da se građani najviše boje za opskrbu pitkom vodom, pa tek onda zagađenjem okoliša i drugim eventualnim opasnostima koje bi se mogle pojaviti.  Među prisutnima bilo je i građana koji uveliko prihvataju ovaj projekat. U prilog tome ide činjenica da ukoliko istraživanja pokažu da Kruščica u svojoj utrobi ima zalihe ruda obojenih metala kao što su bakar, cink, aluminij i dr. otvorili bi se čak i rudnici koji bi upošljavali  nezaposleno stanovništvo.
Ponuđači su kroz svoje odgovore na mnogobrojna pitanja pokušali dati najbolje odgovore, zastupajući stavove da će nakon istraživanja, a ako se pokaže da vrijedi vršiti eksploataciju , izvršiti sve po Zakonu da zaštite izvorišta, kako ne bi doveli u pitanje vodoopskrbu pitkom vodom.
Svim građanima ostavljeno je na raspolaganju da se pismeno očituju o svojim prijedlozima, prigovorima i sugestijama, a rok za dostavu je sedam dana.
Konačnu odluku o prihvatanju ovog projekta donijeti će općinsko Vijeće općine Vitez.

Ostale vijesti

17.9.2021.   VIVA FILM FESTIVAL OD 22.09 - 26.09.2021

17.9.2021.   J A V N I P O Z I V za učešće u javnoj raspravi za dodjelu koncesije za izvorište vode za piće “Sedra” u naselju Lupac

16.9.2021.   Promocija druge faze projekta“Jačanje uloge mjesnih zajednica u BiH“ i novoodabranih partnerskih jedinica lokalne samouprave

14.9.2021.   Obavijest o održavanju prezentacije trase brze ceste kroz PC-96 Vitez

11.9.2021.   JKP «VITKOM» d.o.o. Vitez raspisuje JAVNI OGLAS za prijem u radni odnos na neodređeno vrijeme

6.9.2021.   Čestitka za početak nove školske godine

2.9.2021.   J A V N I O G L A S za prijem namještenika u radni odnos na neodređeno vrijeme

31.8.2021.   Načelnik općine Jakšić iz Republike Hrvatske sa suradnicima posjetio Općinskog načelnika

30.8.2021.   ŠAHOVSKI KLUB VITEZ 2013 POBJEDNIK PRVENSTVA ŠAHOVSKOG SAVEZA HERCEG BOSNE

23.8.2021.   IZMJENA I PRODUŽENJE TRAJANJA JAVNOG POZIVA ZA PRIKUPLJANJE ZAHTJEVA ZA ODOBRAVANJE SREDSTAVA ZA POTICAJ PRIVREDI OPĆINE VITEZ ZA 2021.GODINU

11.8.2021.   INFORMACIJA o sufinansiranju i implementaciji projekta rekonstrukcije gradske kanalizacione mreže (urbani dio grada)

18.8.2021.   JAVNI POZIV ZA PRIKUPLJANJE ZAHTJEVA ZA ODOBRAVANJE SREDSTAVA ZA POTICAJ PRIVREDI OPĆINE VITEZ ZA 2021. GODINU

4.8.2021.   JAVNI POZIV ZA OSTVARIVANJE PRAVA NA POTICAJ U POLJOPRIVREDNOJ PROIZVODNJI NA PODRUČJU OPĆINE VITEZ ZA 2021. GODINU

29.7.2021.   Uručene plakete i priznanja Općine Vitez

28.7.2021.   Obavijest o prestanku snabdijevanja pitkom vodom